wtorek, 18 października 2011

"Tomorrow, When The War Began..."

Wydawnictwo: Znak literanova
Ilość stron: 272
Data wydania: 2011-04-21
Cena: 31,90 zł
Opis wydawcy: Nie ma już żadnych zasad.

Mam na imię Ellie. Kilka dni temu wybraliśmy się w siedem osób na wyprawę do samego Piekła. Tak nazywa się niedostępne miejsce w górach. Wycieczka była próbą naszej przyjaźni. Niektórych z nas połączyło nawet coś więcej. Szczęśliwi wróciliśmy do domu. Ale to był powrót do piekła. Znaleźliśmy martwe zwierzęta, a nasi rodzice i wszyscy mieszkańcy miasta zniknęli.
Okazało się, że naszego świata już nie ma.
Że nie ma już żadnych zasad.
A jutro musimy stworzyć własne.

Jutro to pierwsza z siedmiu części serii.


„- Wyobraźcie sobie, że wrócimy za kilka dni i zobaczymy, że wybuchła wojna nuklearna. Nikt oprócz nas nie ocalał – ciągnęła Corrie.”*

Ellie, Corrie, Homer, Kevin, Fi, Lee, Robyn są nastolatkami, którzy wybrali się na wyprawę do Piekła – doliny gdzie według legend żył morderca wiele lat wcześniej wygnany przez innych osadników w góry. To nie była łatwa wycieczka, przyjaciele musieli uważać na urwiska, zdradliwe skały i szlak ginący w zaroślach, jednak ich trud nie poszedł na marne, odnaleźli przepiękne miejsce i spędzili w nim niezapomniane chwile. Jak się później okazało, były to ich najbardziej beztroskie dni w ostatnim czasie.
Po powrocie do domu już nic nie było takie, jak wcześniej…
Ich dobrze znane i przewidywalne „Jutro” nabrało zupełnie innego znaczenia..
Kolejne dni, tygodnie i miesiące były dla nich zagadką…
Niewiadomym…
Czy tym młodym osobą uda się przeżyć w nowej rzeczywistości?

Czytelnicy, serii napisanej przez John’a Marsden’a, wciąż zadają sobie pytanie „ Jak potoczą się dalsze losy głównych bohaterów?”

Ten australijski nauczyciel zaczął pisać, aby zachęcić uczniów do czytania.
Jak widać wychodzi mu to całkiem nieźle, dzięki czemu mamy możliwość poznania niesamowitej serii o nastolatkach.
O czym młodzież chciałaby czytać?
Oczywiście o sobie, tym bardziej, gdy akcja toczy się w bliskiej przyszłości, fabuła jest prawdopodobna, a bohaterami są przeciętni młodzi ludzie ze zwyczajnymi problemami.
O tak, nie zapominajmy o walce i emocjach jej towarzyszących, bo tego jest w „Jutrze” pełno.

Narratorem powieści jest Ellie, która została wybrana na kronikarza grupy. Dzięki dziewczynie poznajemy losy bohaterów od chwili, kiedy zrodził się pomysł biwaku, poprzez podróż do Piekła i powrót do domu. Akcja w książce szybko się rozwija, odkąd grupa nastolatków powraca do Wirrawee mknie w zastraszającym tempie. Szukanie rodzin, próby poznania wroga, narady „wojenne”, akcje „partyzanckie” – to teraz najważniejsze zadania głównych bohaterów. Szkoła i ich beztroskie nastoletnie życie odchodzi w niepamięć.
Liczy się przebiegłość, szybkość, logiczne myślenie i życie. Odkąd ich kraj został zaatakowany muszą z dzieci przerodzić się w dorosłych, a nawet wojowników.
Boją się, są tylko siedemnastolatkami, a mimo tego co ich spotkało potrafią odnaleźć w sobie odwagę by walczyć.

„Nie, piekło nie ma nic wspólnego z miejscami – piekło wiąże się z ludźmi. Może to ludzie są piekłem.”*

Czytając książkę nie obca była mi myśl „ Jak ja bym się zachowała? Walczyłabym czy stała sparaliżowana strachem?”

Cieszę się, że John Mardsen napisał serię „Jutro”, uważam że jest to lektura obowiązkowa dla nastolatków i nie tylko. Dlaczego? Można się z niej wiele nauczyć, pokazuje nam czym jest prawdziwa przyjaźń, miłość, braterstwo i oddanie. Na pewno daje do myślenia, a poza tym czujemy więź z bohaterami i im dopingujemy oraz martwimy się o nich.
To powieść, która przyciąga czytelnika. Już sam opis jest interesujący i sprawia, że pragniemy dowiedzieć się więcej.

Ocena 5/6


Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję Wydawnictwu:


* "Jutro" - John Marsden
Inna seria, która może się spodobać i jest o podobnej tematyce: Seria "GONE"- Michael Grant.

------------

Osoby, które tak jak ja czekają na "Nevermore" i jeszcze nie czytały relacji z kręcenia teledysku zachęcam do przejścia na stronę Jaguara

17 komentarzy:

 1. Recenzja ciekawa, zgadzam się z większością stwierdzeń, poza tym jednym, w którym mowa o wielu emocjach. Niestety ja ich nie czułam, ale pomimo to książkę odebrałam bardzo pozytywnie ^^

  OdpowiedzUsuń
 2. Kupiłam niedawno tą ksiązkę,ale jakoś nie mam na nią czasu na razie. Ale baaaaardzo chcę przeczytać<3:D I jeszcze 2 i 3 część. {centerbook.blog.onet.pl}

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam już wszystkie trzy części, lecz muszę powiedzieć iż moim zdaniem pierwsza wypadła najsłabiej, więc oznacza to, że najlepsze dopiero przed tobą ;-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czeka sobie na półce,a ja muszę kończyć lekturę! Coś takiego powinno być zabronione!
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka całkiem całkiem, właśnie przeczytałam drugi tom i chętnie sięgnę też po kontynuację ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zazdroszczę lektury, sama zacieram ręce na myśl o tej książce, a teraz tym bardziej nie mogę się doczekać ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Seria jak najbardziej w planach. Na razie jednak nie mogę znaleźć opisywanego przez ciebie tomu pierwszego, ale się nie poddaje ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Książkę już czytałam, teraz czekam tylko, aż dopadnę trzecią część. Seria naprawdę mi się podobało i zgadzam się z twoją recenzją. Ja również odebrałam emocje pozytywnie i wczułam się w rolę bohaterów, podczas gdy Tris cały czas mi wmawia, że owe emocje były jedynie opisane, ale książka nie była emocjonująca (tak w skrócie :D)

  OdpowiedzUsuń
 9. Prawdę mówiąc, nie czytałam tej książki, pomimo ogromu recenzji, które na jej temat było mi dane przeczytać. Jak uda mi się ją upolować to chętnie przeczytam, ostatnio definitywnie przekonała mnie do nich pani Dorota Wellman ;)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 10. Podzielam Twoją opinię. Również podczas czytania zastanawiałam się co bym w takiej sytuacji zrobiła. Po kolejne części sięgnę na pewno. Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ahhh... jedna z moich ukochanych serii :*

  ~~
  narratorka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 12. Z chęcią przeczytam :) Od dawna mam już upatrzoną tą serię :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Mam ogromną ochotę w końcu przeczytać tę serię :) Tym bardziej, ze słyszałam, iż jest ona podobna do GONE, a uwielbiam te książki xD
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 14. A ja wciąż nie przeczytałam tej książki. Wstyd i hańba ;D

  OdpowiedzUsuń
 15. Czytałam i również bardzo mi się ta książka podobała:))

  OdpowiedzUsuń
 16. Od jakiegoś czasu poluję na "Jutro" ... praktycznie nic nie stoi na przeszkodzie, no chyba, że inne książki, które już mam zakupione ... ale czuję się zachęcony. A 'GONE' jestem ogromnym fanem! ;)
  (http://percowato.blogspot.com/)

  OdpowiedzUsuń